39.8 C
Skopje, NM
29/07/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Presheva mirëpret marrëveshjet Shqipëri – Kosovë

Shqiptarët e Luginës së Preshevës janë me shpresë se do ta shohin realizimin përfundimtar të një fondi nga Kosova dhe Shqipëria. Një zyrë e cila në këtë zonë me shqiptarë në Serbi që do të kishte buxhet prej disa miliona Eurosh për të ndihmuar ekonominë, por edhe projektet e arsimit dhe kulturës është kërkesa e shqiptarëve për dy qeveritë.

Nagip Arifi, kryetar i Bujanocit, thotë se kjo është një ndihmë shumë e madhe dhe e paharrueshme për shqiptarët.

“Është një e arritur shumë e madhe në këto momente ku shqiptarët e Luginës së Preshevës kanë probleme jetike si në arsim, si në kulturë”.

Politika shqiptare në Serbi thonë se nuk kanë arritur që të krijojnë mundësi për të zhvilluar ekonominë këtu. Dhe, shumica e shqiptarëve që kanë bërë zgjidhje kanë ikur jashtë qyteteve ku jetojnë.

“Sepse është një numër i madh i të rinjëve shqiptarë të papunë të cilët çdo ditë mendojnë të emigrojnë në botën e jashtme”.

Shqiptarët kanë apeluar në vazhdimësi për ndihmë nga Prishtina e Tirana që të lobojnë edhe tek Serbia, por edhe tek ndërkombëtarët për të drejtat e tyre.

Related posts

Raporti i OSBE/ODIHR, Basha: Të ndëshkohen autorët e masakrës zgjedhore

Admin

Haziri: LDK nuk ka nevojë sillet sikur VV në opozitë, roli ynë dallon si nata me ditën

Admin

Hasani: Marrëveshja e propozuar nga Kurti për paqe me Serbinë është primitive

Admin

Armend Agolli, kandidat i LDK-së për kryetar të Mitrovicës

Admin

Raporti i OSBE për zgjedhjet në Shqipëri, vjen reagimi i parë nga SHBA

Admin

Rama takohet me Zaev, ja axhenda e Forumit Ekonomik për Bashkëpunimin Rajonal

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More