19.8 C
Skopje, NM
21/06/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Свет mk

После 500 дена: Во Белгија конечно постигнат договор за новата влада

Седум партии, скоро 500 дена по парламентарните избори, утрово се согласија за формирање на владата на Белегија, која ќе се фокусира на справување со пандемијата на коронавирусот и нејзините економски последици, пренесе „Нова.рс“.

На последните преговори меѓу либералите, социјалистите, зелените и демохристијаните од седум партии, кои траеја скоро 24 часа, беше договорен заеднички буџет, но прашањето кој ќе биде новиот премиер остана отворено.

„Големите политички пречки се зад нас и среќен сум што успеавме да направиме програма со седумте партнери“, рече претставникот на демохристијаните Серваис Верхерстрајтен.

Либералите беа претставени на преговорите од Александар Де Крум, а социјалистите од Пол Магнет.

Од изборите на 26 мај, Белгија ја предводи привремена влада.

Освен јазичните бариери што се проблем во белгиската политика, формирањето на владата беше попречено и од меѓусебниот подем на десницата во Фландрија и левицата во Валонија на изборите.

Со цел да се исполни мерката за социјално растојание, белгискиот парламент ќе заседава во просториите на Европскиот парламент во текот на неделата, кога треба да ја одобри владата.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More