-1.2 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Përzgjedhjе nga redaktori Rajoni

Popullsia e Turqisë arriti në 83.6 milionë në 2020

Popullsia e Turqisë tejkaloi 83.6 milionë në fund të vitit 2020, me një rritje prej 0.55 për qind me bazë vjetore, njoftoi sot autoriteti turk i statistikave, transmeton (AA).

  • Advertisment –
    Të dhënat e Institutit Turk të Statistikave (TurkStat) tregojnë se popullsia rezidente në Turqi vitin e kaluar u rrit me 459.365 banorë krahasuar me vitin e kaluar.

“Nga numri i përgjithshëm i popullsisë 41.915.985 janë të gjinisë mashkullore dhe 41.698.377 janë të gjinisë femërore”, theksoi Instituti.

Shikuar në përqindje, popullsia e përgjithshme e gjinisë mashkullore është 50.1 për qind ndërsa femrat përbënin 49.9 për qind, sipas TurkStat.

Të dhënat zyrtare tregojnë se norma vjetore e rritjes së popullsisë ishte 0.55 për qind në vitin 2020, nga 1.39 për qind në vitin 2019.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com