10.8 C
Skopje, NM
15/06/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Поништена одлуката на владата за делумно затворање на Мадрид

Судот во Мадрид во четвртокот ја поништил владината наредба за делумно затворање на градот и деветте блиски градови, пресудувајќи во корист на регионот Мадрид во спорот со владата.

По одлуката на Министерството за здравство, регионалните власти на Мадрид од петокот им забранија на граѓаните да напуштаат одредени области без добра причина и вовеле низа други ограничувачки мерки за спречување на ширење на коронавирус.

Но, шефицата на регионалната влада Изабел Дијаз Ајузо се спротивставила на одлуката на федералната влада, велејќи дека тоа ќе ја уништи економијата на регионот и нагласи дека Министерството нема овластување да донесува такви одлуки.

Регионалниот суд на шпанската престолнина застана на страната на нејзината одлука. Тој ги нарече владините одлуки „мешање на владата во основните права на граѓаните без законски мандат што ќе им го овозможи тоа“.

Во првата реакција на владата, која може да се жали на пресудата, министерот за здравство Салвадор Ила изјавил дека сè уште немал време да ја проучи пресудата.

„Ќе преземеме законски чекори што најдобро ќе го штитат здравјето. Уверени сме дека заедницата во Мадрид ќе се согласи на овој пристап. Ние не се грижиме за ништо друго освен за здравјето на граѓаните“, рекол Ила пред парламентарниот комитет.

Ограничувањата наметнати на Мадрид сè уште не биле целосно спроведени, па граѓаните што ги прекршиле не можеа да бидат казнети се додека судот не донесе пресуда.

Регионот во Мадрид забележал 741 случај на инфекција на 100.000 жители во последните две недели, според податоците на Светската здравствена организација во средата. Ова ја прави најпогодена област, по Андора.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More