18.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Помпео утре во посета на Хрватска, ќе се разговара за укинување на визите и за Ф-16

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео доаѓа во Дубровник утре како највисок официјален претставник на американската администрација во посета на Хрватска, откако Доналд Трамп е во Белата куќа.

Се очекува да соопшти дека по 30 години на хрватските граѓани повеќе нема да им требаат визи за влез во САД.

Државниот секретар на САД в петок во Дубровник треба да се состане со хрватскиот премиер и министерот за надворешни работи. Тој е највисок функционер на американската администрација што дошол во Хрватска откако Трамп победи на претседателските избори во 2016 година.

Мандатот на оваа администрација е при крај, а изборите на кои сегашниот претседател ќе бара „уште четири години” против поранешниот потпретседател Џо Бајден ќе се одржат на 3 ноември. Откако прашањето за визи за хрватските граѓани кои влегуваат во САД не е решено три децении, Помпео може да објави во Дубровник дека Хрватска го исполнила условот за нивно укинување, помалку од три проценти од одбиените апликации.

Покрај Хрватска, единствените членки на ЕУ чии граѓани мора да имаат виза за САД се Романија, Бугарија и Кипар. Полска минатата година беше исклучена од тој режим.

– Мислам дека можеме да очекуваме позитивна одлука во наредните месеци, изјави вчера хрватскиот министер за надворешни работи Гордан Грлиќ Радман за ХРТ.

Хрватското раководство треба да разговара и за набавка на борбени авиони со Помпео, откако минатата година не успеа купувањето на користен израелски Ф-16 Барак, бидејќи Вашингтон не ја одобри нивната продажба на Хрватска на Израел.

Хрватска купува 12 борбени авиони и доби четири понуди.

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com