2.8 C
Skopje, NM
27/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Poloni, fati i fëmijëve në fokus të 76-vjetorit të çlirimit të Aushvicit

Fati tragjik i fëmijëve të vrarë, të burgosur dhe të lindur në kampin nazist të përqendrimit të Aushvic-Birkenaut do të jetë në qendër të përkujtimeve me rastin e 76-vjetorit te çlirimit të kampit.

Për shkak të pandemisë së koronavirusit, 76-vjetori do të zhvillohet online, në vend të ceremonisë në kampin e ngritur gjatë Luftës së Dytë Botërore në Oswiecim.

Përkujtimet do të fillojnë me dëshmi nga dy të mbijetuarit e kampit: Zdzislawa Wlodarczyk dhe Anita Lasker-Wallfisch.

Një fjalim do të mbajë edhe presidenti polak Andrzej Duda dhe diplomatët izraelitë dhe rusë, pas së cilës përfaqësuesit e katër besimeve do të drejtojnë lutjet.

Pas shërbimit përkujtimor, kreu i Muzeut të Aushvicit, Piotr Cywinski, do të drejtojë një diskutim në internet mbi ndikimin e luftës dhe Holokaustin në formimin e identiteteve të fëmijëve.

Muzeu vlerëson se të paktën 232 000 fëmijë, shumica prej tyre hebrenj, kanë qenë në Aushvic. Mbi 200 000 fëmijë u vranë në kamp.

Nga 1,3 milion viktimat e Aushvicit, rreth 1,1 milionë ishin hebrenj.

Related posts

Është zyrtare – largimi i kancelares Angela Merkel

Admin

Aksion i përbashkët europiano-amerikan: Arrestohen 150 persona, konfiskohen 31 milionë dollarë

Admin

Zgjidhja e problemit të kaosit në trafik, aeroportet italiane dhe ato franceze me infrastrukturë për taksitë fluturues

Admin

Gruaja e parë me ngjyrë në Bundestag – kush është Awet Tesfaiesus

Admin

Barbel Bas zgjidhet presidente e re e Bundestagut

Admin

Inteligjenca amerikane: Shteti Islamik mund ta sulmojë SHBA-në

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com