19 C
Skopje, NM
12/04/2021
DailyNews.mk
Politika

Ambasadori rus në Shkup: Janë planifikuar 200 mijë vaksina Sputnik për Maqedoninë

Shkup, 8 prill – Zhurnal.mk – Ambasadori i Rusisë, Sergej Bazdnikin nuk e di datën se kur do të arrijnë vaksinat e tjera Sputnik V, por është i bindur se vaksinimi i qytetarëve maqedonas do të ecë pandërprerë dhe Marrëveshja e nënshkruar nga ana e Fondit Rus për Investime Direkte dhe Ministrisë së Shëndetësisë do të respektohet.

Bazdnikin gjatë vizitës së sotme në Shtip theksoi se marrëveshja është nënshkruar në mars dhe se në vend janë dërguar 6.000 doza.

“Marrëveshja parashikon furnizim me 200000 doza të vaksinës kundër koronavirusit Sputnik V. Kjo sasi nevojitet për vaksinim të 100000 qytetarëve. Deri më sot janë dërguar 6.000 doza, 3.000 nga secila komponentë. Për momentin punohet në dërgesën e sasive të tjera të preparatit. Dëshiroj të ju them se pala ruse do t’i përmbush obligimet e saj të marrëveshjes dhe të sigurojë dërgesë të vaksinave, në vendin tuja”, tha Bazdnikin.

Ambasadori rus theksoi se vaksina Sputnik V është absolutisht e sigurt, efikasiteti i saj është më shumë se 90 për qind, ndërsa për parandalim të komplikimeve nga koronavirusi është 100 për qind.

Related posts

Analizë/ Edhe vota e fundit do të jetë përcaktuese për kryetarin e ri të Strugës

Nefail Emini

Editorial: Me ndihmën e ndërkombëtarëve të zbulohen përgjegjësit e pasaportave false!

Nefail Emini

Shkon në 25 mijë numri i të vaksinuarve në QS “Boris Trajkovski”

Nefail Emini

Zaev dhe opozita shqiptare arrijnë marrëveshje për “Shtetësinë”

Nefail Emini

Sela për Ademin: Të mos qëndrojnë prapa dyerve kur ne bëjmë takime

Nefail Emini

Kalendari i rregullativës tatimore – vegël e re e MF-së për rritjen e transparencës

Nefail Emini

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More