9.8 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Policia kontrollon banesen e ministrit austriak të Financave

Prokuroria e Shtetit për Luftën kundër Krimit Ekonomik dhe Korrupsionit të Austrisë kontrolloi sot banesën e ministrit të Financave, Gernot Blumel.

Blumel kishte planifikuar një takim në zyrën e prokurorit sot, ku priste të shpjegohej se si ishte në listën e të dyshuarve për aferën “Kazino” në Austri, dhe në vend të kësaj ai mori një urdhër-kërkim për apartamentin.

Pasi mori urdhrin, ministri solli organet hetimore në banesën e tij private dhe miratoi kontrollin.

Blumel më vonë shpjegoi për mediat se ky është një hetim mbi donacionet e mundshme për Partinë Popullore të Austrisë (OVP) nga Novomatic, një koncern i lojërave të fatit.

Blumel është kreu i OVP në Vjenë dhe ai theksoi se partia nuk mori asnjë donacion nga Novomatic.

Ai tha se mësoi për statusin e tij si i dyshuar nga media. Blumel vuri të gjitha dokumentet e nevojshme dhe pajisjet elektronike në dispozicion të autoriteteve hetuese.

“Në çdo kohë, unë jam gati të kontribuoj në një sqarim të shpejtë të çështjes dhe të provoj akuza të rreme,” tha ai.

Related posts

Policia australiane ka konfiskuar ngarkesën më të madhe ndonjëherë të heroinës, me vlerë prej 104 milionë dollarë

Admin

Olaf Scholz mund të jetë kancelari i ardhshëm i Gjermanisë

Admin

Ende nuk dihet nëse deputeti Sir David Amess kishte qenë në cak nga sulmuesi – autoritetet janë duke e hetuar rastin

Admin

SHBA ofron kompensim për familjarët e viktimave të sulmit me dron

Admin

Policia britanike: Vrasja e ligjvënësit ishte incident terrorist

Admin

Në Indonezi 11 student u mbytën gjatë aksionit për pastrimin e lumit

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com