21.7 C
Skopje, NM
24/06/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Победа на конзервативците на парламентарните избори во Литванија

Литванската опозициска конзервативна Татковинска партија победи во првиот круг од парламентарните избори, освојувајќи 23 од вкупно 141 пратенички места.

Партиите Фармери и Унија на зелените, кои се дел од актуелната владејачка колаиција, според освоените 16 мандати се на второ место со освоени 16 места, а голем број на партии не успеаја да го поминат изборниот цензус.

Двете либерални партии, Партија на слободата и Либерално движење освоија 14 места, работничката партија – девет, а Социјал-демократката партија –осум пратенички места.

Тројца кандидати во едночлените изборни единици прогласија победа во првиот круг од парламентарните избори, меѓу кои и поранешната министерка за финансии и една од лидерите на Татковинска партија, Ингрид Симоните. Таа е поранешна кандидатка на претседателските избори, а се очекува да биде и следната премиерка на Литванија.

Вториот круг од парламентарните избори е закажан на 25 октомври, а ќе сеодржи во изборните единици каде ниту еден кандидат не добил мнозинство.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More