12.3 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Po vuan 11 dënime me burgim të përjetshëm, terroristi grek i jep fund grevës 66 ditore

Dimitris Koufontinas, i dënuar për terrorizëm, ka përfunduar grevën e tij të urisë 66 ditore, të filluar në një përpjekje për t’u zhvendosur në një burg në Athinë.

Vrasësi i dënuar dhe anëtar i grupit terrorist të ekstremit të majtë, ekstremi i majit 17 (“17 Nëntori”), njoftoi vendimin përmes një deklarate të lëshuar nga avokati i tij Ioanna Kourtovik.

Në deklaratë, Koufontinas falënderoi “miqtë dhe shokët” të cilët “qëndruan në solidaritet” me të ndërsa ai refuzoi të hante dhe për një periudhë edhe të pinte, derisa u transferua nga burgu i sigurisë së lartë Domokos në Greqinë qendrore, në Korydallos, në Athinë.

Thirrjet e tij të përsëritura për t’u transferuar në burg u refuzuan, megjithatë dhe pasi shëndeti i tij vazhdoi të përkeqësohej , Koufontinas përfundoi grevën e urisë të dielën.

Zgjedhja e Koufontinas për të ndaluar ushqyerjen ndezi protesta, tubime dhe demonstrata në mbështetje të terroristit të dënuar, duke shkaktuar shqetësim të madh në Greqi dhe në të gjithë Evropën. Në përgjigje të demonstratave për kauzën e tij, Koufontinas deklaroi të dielën: “Bota gjykon ata që dolën në rrugë, por ajo që po ndodh atje është shumë më e rëndësishme sesa arsyeja pse filloi.”

“Përballë forcës së këtyre luftimeve, unë deklaroj, nga ana ime, se me zemrën dhe mendjen time jam atje, midis jush tek të gjithë.”

Koufontinas ishte një anëtar kryesor i grupit terrorist 17N dhe aktualisht po vuan 11 dënime të përjetshme për një seri vrasjesh. Ai kurrë nuk ka shprehur pendim për vrasjet. 17N u formua në 1975 dhe udhëhiqej nga Alexandros Giotopoulos. Grupi terrorist zhvilloi një fushatë të gjerë guerile urbane kundër shtetit grek, bankave dhe bizneseve, si dhe objektivave amerikanë, turq dhe britanikë. Ajo kreu 103 grabitje të armatosura, atentate dhe sulme bombarduese, gjatë të cilave 23 njerëz u vranë.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com