10.8 C
Skopje, NM
15/06/2021
DailyNews.mk
Përzgjedhjе nga redaktori Politika Rajoni

Pisonero: Për KE-në me rëndësi është të zbatohet marrëveshja Bullgari – Maqedoni e Veriut

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Ana Pisonero e potencoi rëndësinë e zbatimit të marrëveshjes për fqinjësi të mirë mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, transmeton Zhurnal.

Pisonero refuzoi t’i komenton kontestet mes të dyja palëve gjatë ditëve të fundit, por tha mardhëniet e mira fqinjësore në Ballkanin Perëndimorë dhe bashkëpunimi rajonal duhet të mbeten elemente kyçe në procesin e zgjerimit.

“Mendoj se është shumë me rëndësi për ne që mardhëniet e mira fqinjësore në Ballkanin Perëndimorë dhe bashkëpunimi rajonal të mbeten elemente kyçe në procesin e zgjerimit, si dhe në procesin e stabilizim asocimit. Marrëveshja e Prespës dhe Marrëveshja për fqinjësi të mirë me Bullgarinë janë shembuj shumë pozitiv për rajonin dhe më gjërë. Për ne është shumë me rëndësi këto marrëveshje bilaterale të vazhdojnë të zbatohen nga gjitha palët”, tha Pisonero.

Kryeministri Zaev e përshkruajti deklaratën e ministres së jashtme bullgare Zaharieva si “as fqinjësi të mirë, as vellazërore, as europiane”, dhe shtoi se nëse punët mbesin njëjtë, populli maqedonas duhet të përgatitet që negociatat me BE-në të mos fillojnë në dhjetor.

Related posts

Editorial/ Cilat janë rreziqet që mund të paraqiten nga Kina dhe Rusia për NATO-n

NEFAIL EMINI

Zaev – Duda: Është shumë e rëndësishme mbështetja polake për RMV-në në BE

NEFAIL EMINI

Konjufca: Çështja e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, është çështje e mbyllur

NEFAIL EMINI

Merkel në samitin e NATO-s: Fushata propagandistike e Rusisë pjesë e agjendës sonë

NEFAIL EMINI

Zoran Zaev: Maqedonia e Veriut është e përkushtuar në sigurinë kolektive të NATO-s

NEFAIL EMINI

Jens Stoltenberg: NATO duhet që t’i përgjigjet rritjes së ndikimit të Kinës

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More