9.8 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Pfizer sivjet pritet të fitojë 15 miliardë dollarë nga shitja e vaksinave

Pfizer pret të fitojë rreth 15 miliardë dollarë të ardhura nga vaksina e saj kundër Covid-19 këtë vit, tha kompania të martën.

Projeksioni i Pfizer për fitimet nga vaksina në 2021 përfshin kryesisht doza që pritet të dorëzohen sipas kontratave ekzistuese por ende priten kontrata të reja, kështu që të ardhurat mund të jenë edhe më të mëdha.

Pfizer tha po ashtu se ka dërguar 65 milionë doza deri më tani, përfshirë 29 milionë në Shtetet e Bashkuara.

Kompania tha se potencialisht mund të bëjë një total prej 2 miliardë dozash në të gjithë botën deri në fund të vitit 2021, megjithëse nuk është e sigurt nëse do të shesë të gjitha ato doza .

Pfizer është vaksina e parë që u miratua për përdorim emergjent në Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara.

Related posts

Barbel Bas zgjidhet presidente e re e Bundestagut

Admin

Inteligjenca amerikane: Shteti Islamik mund ta sulmojë SHBA-në

Admin

Mbretëresha Elizabeth nuk do të marrë pjesë në samitin e ndryshimeve klimatike

Admin

Rritje e numrit të të infektuarve dhe viktimave me COVID-19 në Evropë

Admin

Raporti i ri i OKB-së për emetimet konsiderohet “thirrje për veprim”

Admin

Mblidhet përbërja e re parlamentare në Gjermani

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com