26.6 C
Los Angeles
July 2, 2022
DailyNews – MK
Maqedoni

Petkov: Vendosa që e ardhmja e Maqedonisë së Veriut dhe e Shqipërisë duhet të jetë në BE

Sofje, 11 maj – Vendosa se e ardhmja e Maqedonisë së Veriut dhe e Shqipërisë duhet të jetë në BE. Kjo është mirë për rajonin, deklaroi kryeministri bullgar Kiril Petkov në një intervistë për televizionin rumun Digi 24 TV, të emetuar më 9 maj, njoftuan sot mediat bullgare.

Sipas Petkovit, bullgarët duhet ta mësojnë se NATO-ja nuk është në Bullgari, por Bullgaria është në NATO.

Lidhur me kompromisin për veton për eurointegrimin e Shkupit dhe për atë çka do të ndodh me marrëdhëniet nëse Qeveria e tij bie, Petkov ka thënë se nuk mund të jetë përgjegjës për asgjë në këtë rast.

“Nuk mund të jem përgjegjës për asgjë në një rast të tillë. Vendosa se e ardhmja e Maqedonisë së Veriut dhe e Shqipërisë duhet të jetë në BE dhe kjo është mirë për rajonin”, deklaroi Petkov.

Ai në fund të muajit prill e përkujtoi Rumaninë dhe atje me kolegun e tij Nikollae Çuka ka biseduar në temë të gazit natyror dhe mundësive për furnizimin e energjisë përmes gazsjellësit nga fqinji bullgar.

Related posts

Borel: Negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë të fillojnë deri në fund të vitit

admin

Në rrethin e dytë u zgjodhën gjithsej 44 kryetarë komunash

admin

Përmes Karvanit të organizuar do të rritet vaksinimi kundër Kovid-19

admin