19 C
Skopje, NM
12/04/2021
DailyNews.mk
Covid-19 Përzgjedhjе nga redaktori Politika

Nënshkruhet marrëveshje për blerje të 100.000 vaksinave “Sputnik” nga Rusia

Qeveria mbrëmë ka nënshkruar marrëveshjen për blerjen e vaksinave nga Rusia. Në Qeveri ka patur një seancë të mbyllur, ndërsa marrëveshja është praktikisht sipas principit të njejtë siç ishin edhe marrëveshjet tjera.

Bëhet fjalë për një sasi prej 100 mijë vaksinave SPUTNIK.

Për këtë njoftoi vet ministri Filipçe i cili tha se në mënyrë intenzive po përpiqen të marin informata nga Rusia që kur mund të arrijnë vaksinat në vendin tonë, informon Zhurnal.

Ai bëri të ditur se gjithashtu do të vazhdojë komunikimi me përfaqësuesit e kompanive “Sinofarm” dhe “Pfizer”.

“Sinqerisht shpresoj se ditët e ardhshme do të kemi datat konkrete, tani për tani ngelim në bisedime intenzive me përfaqësues të të dyja kompanive”, tha Filipçe.

Ndryshe deri tani Maqedonia e Veriut ka marë vetëm dy pako me vaksina si donacion nga Serbia, por të njejtat nuk mjaftojnë as për personelin mjekësor.//Zhurnal.mk

Related posts

Analizë/ Edhe vota e fundit do të jetë përcaktuese për kryetarin e ri të Strugës

Nefail Emini

Editorial: Me ndihmën e ndërkombëtarëve të zbulohen përgjegjësit e pasaportave false!

Nefail Emini

Shkon në 25 mijë numri i të vaksinuarve në QS “Boris Trajkovski”

Nefail Emini

Zaev dhe opozita shqiptare arrijnë marrëveshje për “Shtetësinë”

Nefail Emini

Sela për Ademin: Të mos qëndrojnë prapa dyerve kur ne bëjmë takime

Nefail Emini

Kalendari i rregullativës tatimore – vegël e re e MF-së për rritjen e transparencës

Nefail Emini

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More