19 C
Skopje, NM
12/04/2021
DailyNews.mk
Përzgjedhjе nga redaktori Politika

Komisioni i Punëve të Jashtme të PE-së e miratoi Raportin për përparimin e Maqedonisë së Veriut

Komisioni i Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian i miratoi raportet për përparimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në rrugën drejt BE-së, informon eurodeputeti dhe raportues për vendin Ilhan Kyçyk.

Në deklaratë për radion kombëtare bullgare (BNR), Kyçyk theksoi se dokumentet ishin miratuar prejse dje pasdite është arritur kompromis rreth Raportit për vendin.

Sipas Kyçyk, në Raportin për vendin është miratuar formulimi i kompromisit se “marrëdhëniet e mira fqinjësore janë pjesë e rëndësishme e procesit negociues, se Marrëveshja me Bullgarinë duhet tërësisht të zbatohet dhe se ai luan rol të rëndësishëm në bashkëpunimin rajonal”.

Parlamenti Evropian duhet të shprehet për raportet e Maqedonidë dë Veriut dhe për Shqipërinë në seancë plenare të caktuar për më 25 mars./Zhurnal.mk

Related posts

Analizë/ Edhe vota e fundit do të jetë përcaktuese për kryetarin e ri të Strugës

Nefail Emini

Editorial: Me ndihmën e ndërkombëtarëve të zbulohen përgjegjësit e pasaportave false!

Nefail Emini

Shkon në 25 mijë numri i të vaksinuarve në QS “Boris Trajkovski”

Nefail Emini

Zaev dhe opozita shqiptare arrijnë marrëveshje për “Shtetësinë”

Nefail Emini

Sela për Ademin: Të mos qëndrojnë prapa dyerve kur ne bëjmë takime

Nefail Emini

Kalendari i rregullativës tatimore – vegël e re e MF-së për rritjen e transparencës

Nefail Emini

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More