19 C
Skopje, NM
12/04/2021
DailyNews.mk
Përzgjedhjе nga redaktori Politika

Grçeva: ASHAM ka refuzuar kërkesën e Qeverisë që të ndryshojë emrin

Udhëheqësja e “Zëri për Maqedoninë”, Solza Grçeva, njoftoi se Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë, refuzoi kërkesën e Qeverisë.

Sipas Grçevës, akademiku Abdulmenaf Bexheti ishte i vetmi që foli pozitivisht.

“ASHAM arriti të ruajë emrin e saj. Ata refuzuan letrën nga Qeveria për ndryshim urgjent në diçka të çoroditur si Akademia Kombëtare e …. Maqedonisë së Veriut. Kundër ishte vetëm Akademik Bexheti. Pas tensioneve, qeveria duhej të dorëzohej. Bravo për Akademinë e Maqedonisë!! Sikur kjo mos dorëzoheshin të gjitha institucionet”, shkroi Grçeva në Facebook.

Herën e fundit u spekulua se ASHAM do të ndryshojë emrin e saj në 2019 në frymën e Marrëveshjes së Prespës, por Akademia mbajti emrin e vjetër.

Related posts

Analizë/ Edhe vota e fundit do të jetë përcaktuese për kryetarin e ri të Strugës

Nefail Emini

Editorial: Me ndihmën e ndërkombëtarëve të zbulohen përgjegjësit e pasaportave false!

Nefail Emini

Shkon në 25 mijë numri i të vaksinuarve në QS “Boris Trajkovski”

Nefail Emini

Zaev dhe opozita shqiptare arrijnë marrëveshje për “Shtetësinë”

Nefail Emini

Sela për Ademin: Të mos qëndrojnë prapa dyerve kur ne bëjmë takime

Nefail Emini

Kalendari i rregullativës tatimore – vegël e re e MF-së për rritjen e transparencës

Nefail Emini

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More