18 C
Skopje, NM
03/03/2021
DailyNews.mk
Përzgjedhjе nga redaktori Politika Tema

Arratisja Mijallkovit, dëshmon mosfunksionimin e sistemit shtetëror dhe të drejtësisë!

Ikja e ish shefit të shërimit Sekret të Maqedonisë së Veriut, Sasho Mijallkov, dëshmon për mosfunksionimin e sistemit shtetëror dhe në veçanti të sistemit të drejtësisë, kështu vlerëson në prononcim për Zhurnal, Berat Azizi, njohës i Zhvillimeve politike në vend.

“Vonesat e shumta dhe zhagitjet e proceseve gjyqësore kanë bërë që të akuzuarit kryesor të kenë mundësi të arratisen. Në anën tjetër përgjegjësi duhet të japin edhe zyrtarët policor sepse ata psoedojnë informacione për ndikimin që mund të ketë pasur ish kreu i shërbimit sekret në strukturat të ndryshme policore. Pavarësisht kësaj, përgjegjësia kryesore është e pushtetit sepse me këtë ka treguar se nuk është i aftë të çojë proceset përpara dhe të vë në vend sistemin e drejtësisë dhe funksionimin e shtetit ligjor. Realisht pas Gruevskit dhe Mijallkovit, duhet të kemi një varg dorëheqjesh të zyrtarëve më të lartë të shtetit për të kthyer kështu besimin tek qytetarët se në këtë vend ka pak ‘shpresë’ për drejtësi”, deklaroi për Zhurnal, Azizi.

Ndryshe, Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) tanimë ka lëshuar edhe fletarrest ndërkombëtar për ish-kreun e shërbimit sekret të Maqedonisë, Sasho Mijallkov. Ndërkohë që mediat në gjuhën maqedonase kanë raportuar se në polici është ndaluar djali dhe vëllai i të arrtisurit.

Related posts

Shumica parlamentare “në respirator”/ Edhe sa do të mund të mbijetojë !?

Zekirija Haxhiu

Ministri Hoxha pret ndryshimet ligjore për blerje të duhanit

Zekirija Haxhiu

VMRO-DPMNE parashtroi Propozim ligj për ndërprerje të validitetit të ligjit për regjistrim

Zekirija Haxhiu

Qeveria: Raporti më i ri i Fridom Haus konstatoi përparim me vlerësim pozitiv për reformat

Zekirija Haxhiu

Azeski apel të sigurohet qarkullim i pandërprerë i mallrave drejt Selanikut

Zekirija Haxhiu

Karantinë 14 ditë për personat që vijnë nga Afrika

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More