18 C
Skopje, NM
03/03/2021
DailyNews.mk
Analiza Përzgjedhjе nga redaktori

Analistët: Aksionet ndërkombëtare do tejkalojnë ato amerikane, ja ku duhet investuar!

Ky mund të jetë viti për investime ndërkombëtare.

Kapitali i huaj ka mundësinë të tejkalojë aksionet e SHBA në 2021, thanë tre analistë të tregut. Tregjet e zhvilluara dhe ato në zhvillim deri më tani janë duke tejkaluar S&P 500, me Kinën në krye.

Pas një dekade të aksioneve amerikane që tejkalojnë homologët e tyre ndërkombëtarë, ” po fillojmë të shohim shenja të rotacionit të tregut”, tha Jeremy Schwartz, shefi global i hulumtimit në WisdomTree Asset Management, i tha “ETF Edge” të CNBC në një intervistë. ”

Tregjet në zhvillim “tani kanë disa nga mundësitë më të mira të rritjes” në treg ndërsa tregtojnë me zbritje relative, tha Schwartz. Me dobësimin e dollarit dhe një administratë të re, mbase më miqësore Biden, katalizatorët e tyre vetëm po shtohen, tha ai.

Aksionet e teknologjisë kineze mund t’u japin investitorëve amerikanë “një problem për paratë e tyre” me normat e tyre të larta të inovacionit, çmimet e lira të aksioneve dhe rritjen e shpejtë, shtoi Schwartz.

Bryon Lake, kreu i Americas ETF në J.P. Morgan Asset Management, e nënvizoi këtë duke i quajtur vlerësimet jashtë shtetit “jashtëzakonisht tërheqëse”.

Lake rekomandoi një qasje të menaxhuar në mënyrë aktive për të investuar jashtë vendit, duke nënvizuar JPMorgan’s International Growth ETF (JIG), një portofol me 50-70 aksione me një peshë gati 15% ndaj Kinës.

D.B – SCAN
Burimi: CNBC

Related posts

Shumica parlamentare “në respirator”/ Edhe sa do të mund të mbijetojë !?

Zekirija Haxhiu

Ministri Hoxha pret ndryshimet ligjore për blerje të duhanit

Zekirija Haxhiu

VMRO-DPMNE parashtroi Propozim ligj për ndërprerje të validitetit të ligjit për regjistrim

Zekirija Haxhiu

Qeveria: Raporti më i ri i Fridom Haus konstatoi përparim me vlerësim pozitiv për reformat

Zekirija Haxhiu

Karantinë 14 ditë për personat që vijnë nga Afrika

Zekirija Haxhiu

Me Planin operativ për punësim 2021 do të përfshihen 10 279 persona

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More