19.8 C
Skopje, NM
21/06/2021
DailyNews.mk
Bota

Peruja hap Machu Picchun vetëm për një turist japonez i cili priste prej 7 muajsh

Peruja ka hapur rrënojat Inca të Machu Picchu për një turist të vetëm japonez i cili kishte pritur gati shtatë muaj për të vizituar vendin e trashëgimisë botërore.

Jesse Katayama duhej të vizitonte Machu Picchu në Mars por ajo u mbyll për shkak të koronavirusit.

Ministri i Kulturës Alejandro Neyra tha se Z. Katayama iu dha hyrja pasi paraqiti një kërkesë të veçantë.

Z. Katayama planifikoi të kalonte vetëm disa ditë në Peru, por u bllokua në qytetin Aguas Calientes, afër Machu Picchu, në mes të marsit për shkak të rregullave të reja dhe bllokimit nga koronavirusi .

“Ai kishte ardhur në Peru me ëndrrën për të qenë në gjendje të hynte në rrënojat historike të Machu Picchu,” tha Z. Neyra në një konferencë për shtyp të hënën.

Related posts

Nis Samiti në Vjenë, këto janë temat që do të diskutohen

NEFAIL EMINI

Vladimir Putin vlerëson profesionalizmin e Joe Biden: Lider i aftë

NEFAIL EMINI

Suedia në krizë politike, javën e ardhshme mocion mosbesimi ndaj qeverisë

NEFAIL EMINI

Presidenti turk ia bën të qartë homolugut të ti amerikan: Nuk ndryshojmë qëndrim për raketat ruse

NEFAIL EMINI

Iranianët votojnë sot për të zhgjedhur presidentin e ri

NEFAIL EMINI

Izraeli sulmon sërish Gazën

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More