12.3 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Personat e vaksinuar ose që kanë test negativ për Kovid-19 do të mund të udhëtojnë këtë verë në Greqi

Personat të cilët janë vaksinuar, kanë antitrupa ose një test negativ të koronavirusit do të mund të udhëtojnë në Greqi këtë verë, tha Ministri grek i Turizmit Hari Theoharis, njofton Portalb.mk.

Turizmi është një nga burimet kryesore të të ardhurave për ekonominë greke, prandaj është ndër vendet që më së shumti i bëjnë presion Brukselit që të fusë certifikata vaksinimi. Theoharis thotë se Greqia planifikon të fillojë sezonin e saj të verës në mes të majit.

“Greqia është e gatshme për verën vitit 2021 me një protokoll të plotë. Turistët do të jenë të mirëpritur nëse para ardhjes janë vaksinuar, kanë antitrupa ose test negativ të koronavirusit para mbërritjes. Turistët gjithashtu do të testohen sipas zgjedhjes së rastësishme,” tha Theoharis në një fjalimi në panairin tregtar ITB në Berlin.

Greqia ka futur karantinë në disa pjesë të vendit, me qëllim parandalimin e përhapjes së koronavirusit pasi rritja e numrit të rasteve të reja, në mënyrë të konsiderueshme i bënte presion sistemit shëndetësor. Sot, janë regjistruar 3.215 raste të reja, më së shumti në fillim të vitit, si dhe 46 vdekje nga covid-19. Situata është më e vështirë në rajonin e Atikës, ku janë mbushur 90% e kapaciteteve spitalore.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com