22.8 C
Skopje, NM
30/07/2021
DailyNews.mk
Bota

Përmbytjet në Gjermani dhe Belgjikë-Numri i të vdekurve rritet në 160

Përmbytjet në Gjermani dhe Belgjikë kanë lënë të paktën 160 të vdekur dhe qindra të zhdukur, zyrtarët e lartë që fajësojnë ndryshimin e klimës.

Të paktën 160 njerëz tani janë konfirmuar se kanë vdekur pas përmbytjes “historike” në të gjithë Gjermaninë dhe Belgjikën, me frikën se numri do të rritet më tej ndërsa ekipet e shpëtimit kërkojnë qindra të zhdukur ende, shkruan Sky News, transmeton lajmi.net.

Mes skenave të dëshpërimit në të dy vendet, punonjësit e urgjencës po mundohen për të gjetur të mbijetuar, për të pastruar mbeturinat dhe për të parandaluar dëmtimet e mëtejshme.

Por, mbeten shqetësime se mund të ndodhin më shumë shkatërrime, me priten përgjatë një lumi nga Belgjika në Hollandë dhe një digë në Nordrhein-Westfalen të Gjermanisë që thuhet të jetë në rrezik shembje.

Rajonet më të prekura përfshijnë disa nga vendet më të prosperuara në Evropë, me pamje mahnitëse nga afër Frankfurtit që tregojnë një shtëpi të tërë duke u zhvendosur në lumin Ahr.

Diku tjetër, makinat u mbyllën, rrjetet e energjisë u prishtën dhe ndërtesat u shembën ndërsa ujërat e përmbytjes vërshuan nëpër fshatra të tilla si Schuld, në jug të Bonit, në Gjermaninë perëndimore. Mijëra njerëz kanë mbetur të pastrehë.

Shumica dërrmuese e të vdekurve ishin në Gjermani, ku 133 njerëz kanë vdekur.

Dhe ndërsa ujërat tërhiqen, ekziston frika se gjithnjë e më shumë trupa mund të gjenden në makinat që ishin bllokuar nga përmbytja.

Forcat e armatosura në Gjermani kanë përdorur automjetet e tyre për të pastruar makinat dhe furgonët që ishin mbingarkuar.

Policia tha se më shumë se 90 njerëz tani dihet se kanë vdekur në rajonin e Gjermanisë Perëndimore Ahrweiler, një nga zonat më të goditura dhe priten më shumë viktima.

43 persona të tjerë u konfirmuan të vdekur në shtetin fqinj Rhine-Westphalia të Veriut, më i populluari në Gjermani, dhe 27 të tjerë kanë vdekur përtej kufirit në Belgjikë. /Lajmi.net/

Related posts

Biden pritet ta bëjë të detyrueshëm vaksinimin për punëtorët federalë

Admin

Hapet Ura e Peleshacit që lidh dy brigjet e Kroacisë

Admin

Armenia dhe Azerbajxhani fajësojnë njëra-tjetrën për shkelje të armëpushimit

Admin

Avancimi i talibanëve “përbën krizë ekzistenciale” për Qeverinë afgane

Admin

Kina ndëshkon me 18 vjet burgim një miliarder dhe kritik qeveritar

Admin

Katër persona vdesin pas rrëzimit të një aeroplani në Ukrainë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More