12.3 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Për herë të parë pa grip në Austri

Për herë të parë në dekada në Austri gjatë sezonit të gripit, nuk janë raportuar raste gripi.

Masat e mbrojtjes kundër virusit korona gjithashtu punojnë kundër gripit dhe infeksioneve të tjera, vuri në dukje ministri i Shëndetësisë, Rudolf Anshober.

Ai kujtoi se vala e gripit zakonisht godet Austrinë më së voni në fillim të shkurtit.

Në dekadat e kaluara, qindra-mijëra qytetarë në Austri u sëmurën nga gripi dhe mijëra vdiqën.

Sezoni më i vështirë i gripit, sipas ministrit, ishte 2016/2017. me 4,400 vdekje të lidhura me gripin.

Një vit më vonë, numri i vdekjeve ra në 2,900, dhe gjatë sezonit 2018/2019. ishin rreth 1,400 prej tyre.

Sezonin e kaluar, u regjistruan 834 vdekje nga gripi. Anshober tregon se qarkullimi i virusit të gripit parandalohet nga masat higjienike, si dhe liria e kufizuar e udhëtimit.

Një faktor shtesë i rëndësishëm, sipas tij, janë shkollat dhe kopshtet e mbyllura, pasi fëmijët janë kryesorët në përhapjen e gripit.

Sidoqoftë, ministri paralajmëron se është shumë herët të thuhet se nuk do të ketë valë të gripave, por ai shprehu besim se, nëse ndodh, do të jetë shumë më i butë se në vitet e mëparshme.

Related posts

Zëdhënësi i Clinton: Gjendja e tij është përmirësuar, pritet të lirohet sot nga spitali

Admin

Çmimi i UNESCO-s për Arsimimin e Vajzave dhe Grave 2021, mbështetje për një rol unik të tyre

Admin

Gazpromi rus po e thellon krizën energjetike në Evropë

Admin

Policia australiane ka konfiskuar ngarkesën më të madhe ndonjëherë të heroinës, me vlerë prej 104 milionë dollarë

Admin

Olaf Scholz mund të jetë kancelari i ardhshëm i Gjermanisë

Admin

Ende nuk dihet nëse deputeti Sir David Amess kishte qenë në cak nga sulmuesi – autoritetet janë duke e hetuar rastin

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com