13 C
Los Angeles
December 3, 2021
DailyNews – MK
Maqedoni

Pendarovski, Rutte: Këshilli i dhjetorit, test i vërtetë për besueshmërinë e procesit eurointegrues

Shkup, 10 nëntor – Presidenti Stevo Pendarovski ka pritur në takim kryeministrin e Holandës, Mark Rutte i cili po qëndron në vizitë njëditore në Maqedoninë e Veriut.

Në takim, siç njoftojnë nga kabineti i presidentit, janë shkëmbyer mendimet për bashkëpunimin bilateral të suksesshëm mes Maqedonisë së Veriut dhe Holandës, perspektivën e vendit në raport me procesin eurointegrues si dhe për zhvillimet e fundit në vend dhe rajon.

“Testi i vërtetë për besueshmërinë e procesit të zgjedhimit janë këshillat e ardhshëm të Bashkimit Evropian në dhjetor dhe mundësia që Maqedonia e Veriut të bëj hap drejt BE-së.

Mbështetja për zhbllokimin e integrimeve tona është e rëndësisë parësore për stabilitetin dhe prosperitetin e tërë rajonit dhe nxitje shtesë për procesin reformues”, tha Pendarovski në takim.

Related posts

Prezantim i dokumentit “Prania në opinionin e kuadrit akademik dhe institucioneve të arsimit të lartë dhe ndikimi i tyre në bashkësi”

admin

U hoq ndalesa për qarkullim të kamionëve në Strazhë

admin

Shtrenjtohen benzinat, lirohet dizeli

admin