-1.2 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Maqedoni Përzgjedhjе nga redaktori

Pendarovski: Me Bullgarinë duhet të definojmë se çfarë janë çështjet politike dhe historike

“Pas bllokimit nga ana e Bullgarisë, ne do të rinovojmë propozimin për të përfshirë disa ekspertë në Komisionin e historianëve, por edhe të bëhet dallim se çfarë është kriter historik dhe çfarë është kriter historik për hyrje në BE”.

Këtë e deklaroi presidenti Stevo Pendarovski në intervistën e tij në Kanal 5.

Sipas Pendarovskit, dëshirojnë të vazhdojnë me negociatat për anëtarësim por se duhet që të bëhet dallimi se çfarë është histori dhe çfarë është politikë në kërkesat e Sofjes, përkatësisht Maqedonia e Veriut të dihet nëse Maqedonia nuk i ka përmbushur kushtet për anëtarësim për shkak të çështjeve politike ose atyre historike.

“Nëse kërkoni të bisedohet për sundim të së drejtës, na jepni të bisedojmë për atë, për lirinë e mediave, administratë profesionale, luftimin e korrupsionit… ne jemi këtu. Këto janë kriteret për anëtarësim në BE. Nëse kërkoni të bisedohet për histori, në rregullt, kemi komision historik, le të punojnë historianët atje. Megjithatë, nuk duhet të jetë kusht për anëtarësim në organizatë politike e krijuar në vitin 1957”, tha Pendarovski.

Pendarovski theksoi se Bullgaria ka votuar “për” në mars, ndërsa në dhjetor ka qenë “kundër” bisedimeve për anëtarësim.

“Në dhjetor të gjitha 26 vendet anëtare gjatë votimin mbetën duarkryq. Askush nuk u pajtua me Bullgarinë, por të gjithë na thonin se duhet të ktë konsensus të plotë edhe për fillim edhe për hyrje. Ky është realiteti dhe ne duhet ta themi atë”, deklaroi Pendarovski.

Ai shtoi se kompromis do të ketë, por nuk duhet se cili do të jetë dhe se kjo mbetet të shihet. Sipas tij, qëndrimi bullgar për bllokim nuk mund të qëndrojë gjatë.

Related posts

Ganiu: Që nga 2005 e këtej në Çair është investuar 5 milionë euro në infrastrukturë nëntokësore

Admin

Blerim Bexheti: Jo vetëm Shkupi, po as Qeveria nuk bëhet pa shqiptarët

Admin

Shkupi dhe Kumanova me më shumë raste aktive me coronavirus

Admin

Filipçe: Të rinjtë janë pasuria jonë më e madhe

Admin

Boçvarski dhe Nuredini premtojnë përkrahje të projekteve nga program ii Bejtës

Admin

Shilegov: Këto katër vite në Shkup nuk ka patur rrahje nëpër shkolla dhe autobusë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com