30.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Maqedoni Përzgjedhjе nga redaktori

Pecas: Marrëveshja e ratifikuar ndërkombëtarisht nuk mund të ndryshohet

Kur ratifikohet një marrëveshje ndërkombëtare, ajo nuk mund të ndryshohet, tha zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Pecas në konferencën e sotme të rregullt duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në lidhje me deklaratën e një ministri grek se Greqia, kur t’i jepet mundësia, do të përpiqet t’i ndryshojë pjesët e Marrëveshjes së Prespës në lidhje me kombësinë dhe gjuhën, njoftoi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

“Pozicioni zyrtar i Qeverisë është shprehur vazhdimisht se kur një marrëveshje ndërkombëtare ratifikohet, ajo nuk mund të ndryshohet. Sapo të ratifikohet kjo marrëveshje, ajo prodhon rezultate, ndërsa ajo që shohim është se mund të kemi një zbatim të qëndrueshëm të marrëveshjes dhe, siç kemi thënë shumë herë, si në kuadrin e kontakteve dypalëshe, ashtu edhe në kuadër të negociatave të integrimit, do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme. për t’i mbrojtur interesat tona në procesin e hapjes ose mbylljes së kapitujve të negociatave”, tha Pecas.

Related posts

Një autobus i Kosovës është përmbysur afër Sllavonski Brod, dhjetë perona kanë humbur jetën

Admin

Në vendkalimet kufitare Tabanoc dhe Bogorodicë pritet deri 45 minuta

Admin

Promovimi i aktiviteteve verore në natyrë në Qendrën e skijimit “Kodra e Diellit”

Admin

Taksë për ruajtjen e bletëve në Maqedoni

Admin

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Admin

Në Vranjë janë vaksinuar 12 mijë shtetas të Maqedonisë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More