14.7 C
Los Angeles
May 23, 2022
DailyNews – MK
Kuzhina

Patate të reja nga furra

Përbërësit:

– 1 kg patate të reja;
– kripë (sipas nevojës);
– një lugë e madhe erëza;
– 3 lugë të mëdha miell misri;
– 1 lugë e vogël spec të kuq të bluar;
– pak vaj;
– letër për pjekje.

Përgatitja:

Patatet gërryeni me brushë, mos i qëroni. Pritni në copë të mëdha.

Përzieni erëzat me miellin. Qitni sipër patateve dhe shkundni që të përzihen.

Qitni pak vaj dhe sërish përzieni.

Patatet e përgatitura një pafille elektrike të cilën e keni mbështjellë me letër për pjekje.

Rrafshoni që të jenë në një radhë në mënyrë që të piqen më mirë.

Piqni në 200 gradë celsius rreth 1 orë derisa të piqen mirë dhe të kenë kore kërcëlluese.

Gjatë pjekjes rrotulloni një herë. Shërbeni me mish skare dhe sallatë të gjelbër.

Related posts

Drekë e mrekullueshme: Këtë gullash do ta parapëlqeni shumë

admin

Recetë për lakër të ëmbël me mish të terur: Një drekë e shijshme që do të kënaqë të gjithë familjen

admin

Si të përgatisim kabuni me rrush të thatë

admin