2.8 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Pasi OBSH mbaron turneun në Wuhan, Kina kërkon që të zhvendosen kërkimet në SHBA

Kina u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara për të ftuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë për të hetuar origjinën e koronavirusit atje, pasi ekipi i OBSH përfundoi një vizitë studimore në qytetin kinez të Wuhan, ku besohej se kishte origjinën e virusit.

Disa orë pasi ekipi i OBSH zbuloi rezultatet paraprake të hetimit Wuyang, Uashingtoni tha se donte të studionte ekipin në më shumë detaje, duke arritur në përfundimin se virusi që shkakton Covid 19 nuk erdhi nga laboratori i Wuhan dhe që lakuriqët e natës ishin burimi më i mundshëm i infeksionit.

“Ne do të dëshironim që pala amerikane, si Kina, të ketë një pozicion të hapur dhe transparent dhe të ftojë ekspertët e OBSH-së në Shtetet e Bashkuara të hetojnë origjinën e virusit atje,” tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Ëang Ëenbing.

Origjina e pandemisë së koronavirusit, e cila u shfaq për herë të parë në Wuhan në fund të vitit 2019, është shumë e politizuar dhe Kina po promovon gjithnjë e më shumë idenë se virusi ka origjinën jashtë kufijve të saj.

Sekretari i Shtypit i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se administrata e Joe Biden nuk merr pjesë në “planifikimin dhe zbatimin” e hetimit të OBSH dhe se ata duan një analizë të pavarur të gjetjeve dhe të dhënave të ekipit.

“A duhet Shtetet e Bashkuara të hetojnë në mënyrë të pavarur të dhënat e OBSH-së?” Është OBSH që duhet të hetojë të dhënat amerikane “, tha Hu Xijin, kryeredaktori i Global Times, një tabloid që drejton gazetën e Partisë Komuniste të Kinës, Narodni dnevnik, në platformën në internet Weibo. “A kemi keqkuptuar diçka apo është zëdhënësi kaq i vrazhdë,” shtoi ai.

Peter Ben Embarek, i cili udhëhoqi ekipin e OBSH-së që kaloi katër javë në Kinë, dy prej tyre në karantinë, tha se hetimi i tyre nuk ndryshoi në mënyrë dramatike perceptimin tonë të epidemisë, por tha se virusi mund të kishte kaluar kufirin përpara se të mbërrinte në Ëuhan.

Përveç përjashtimit të mundësisë që virusi të shpëtojë nga laboratori, ai tha se ishte e mundur që virusi të transmetohej përmes ushqimit të ngrirë, i cili është një tezë e mbështetur nga Pekini.

Përfundimi i OBSH “hedh poshtë plotësisht teoritë e konspiracionit të mbrojtura nga disa kundërshtarë kinezë, të tillë si ish-sekretari i shtetit Mike Pompeo, i cili akuzoi Institutin e Virologjisë Wuhan për rrjedhje të një virusi nga laboratori i tyre”, sipas Global Times.

Pompeo, kujton Reuters, tha se kishte “prova të rëndësishme” se koronavirusi i ri ka origjinën nga një laborator kinez. Zyrtarët kinezë kanë pohuar muajt e fundit se virusi mund të ketë origjinën në zona të tjera jashtë Kinës.

Related posts

Është zyrtare – largimi i kancelares Angela Merkel

Admin

Aksion i përbashkët europiano-amerikan: Arrestohen 150 persona, konfiskohen 31 milionë dollarë

Admin

Zgjidhja e problemit të kaosit në trafik, aeroportet italiane dhe ato franceze me infrastrukturë për taksitë fluturues

Admin

Gruaja e parë me ngjyrë në Bundestag – kush është Awet Tesfaiesus

Admin

Barbel Bas zgjidhet presidente e re e Bundestagut

Admin

Inteligjenca amerikane: Shteti Islamik mund ta sulmojë SHBA-në

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com