39.8 C
Skopje, NM
29/07/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Пашињан: Азербејџан има намера целосно да го окупира Нагорно Карабах

Ерменскиот премиер Никол Пашињан денеска изјави дека Азербејџан има намера целосно да ја окупира територијата на Нагорно Карабах и ситуацијата во зоната на конфликтот ја опиша како многу тешка.

Пашињан рече дека Азербејџан и Турција не сакаат да ја запрат агресијата.

Нагорно Карабах е планинска област која е формално дел од Азербејџан, но е населена претежно со Ерменци.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More