30.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Пашинијан смета дека нема добра атмосфера за преговори со Азербејџан

Во моментов нема добра атмосфера за преговори со Азербејџан, со која се во тек воени дејствија во Нагорно-Карабах, изјави денеска ерменскиот премиер Никол Пашинијан.

Тој соопшти дека високи турски воени претставници се наоѓаат во Азербејџан и оттаму ги водат воените операции во спорната територија, јавија британските медиуми.

Ерменскиот премиер ја повика меѓународната заедница да ја осуди азербејџанската и турската агресија и предупреди дека таму всушност е загрозено присуството на ерменскиот народ.

Ситуацијата во Нагорно Карабах ескалираше во неделата наутро, а оттогаш и Баку и Ереван меѓусебно се обвинуваат за почетокот на непријателства.

Во Ерменија и Нагорно-Карабах е ведена воена состојба и најавена е општа мобилизација, а во Азербејџан, пак, е воведен полициски час во одредени градови во близина на спорната територија.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More