28.8 C
Skopje, NM
16/09/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Parisi dhe Berlini përgatiten për një politikë të vendosur ndaj Rusisë

BE duhet ta kundërshtojë Rusinë kur shkel normat ndërkombëtare, thanë të enjten ministrat e Jashtëm francezë dhe gjermanë, duke shtuar se kërkimi i sanksioneve për helmimin e kritikut të Kremlinit Alexei Navalny nuk do të thotë fundi i dialogut.

Berlini dhe Parisi thanë se do të propozonin sanksione evropiane kundër individëve në Rusi, pasi nuk arritën të merrnin përgjigje të besueshme nga Moska mbi përdorimin e agjentit nervor kundër Navalny.

Disa udhëheqës perëndimorë kanë thënë se Rusia, e cila mohon akuzat për përfshirje në helmimin e Navalny në gusht, duhet të ndihmojë në hetimin ose përballimin e pasojave.

“Dialogu nuk është një justifikim për të luajtur me kohën. Ne duhet të jemi shumë të qartë: dialogu me Rusinë nuk do të thotë se po i bëjmë një favor,” tha ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian në një konferencë sigurie në Bratislavë.

“Kjo nuk do të thotë të heqim dorë nga ambicia jonë për të ndërtuar një kontinent paqësor. Përkundrazi, do të thotë të mbrosh atë ambicie duke theksuar një qëndrim të vendosur, gatishmëri për politikë të ashpër sa herë që është e nevojshme,” shtoi ai.

Duke folur në të njëjtën konferencë, ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas shprehu një pikëpamje të ngjashme.

“Ne duhet të jemi në gjendje të ndjekim një politikë të ashpër, por në të njëjtën kohë nuk duhet të lejojmë që dialogu të ndalet,” tha Maas.

Ministrat e Jashtëm të BE pritet të japin mbështetje politike për sanksionet të hënën, por nuk pritet të miratohen menjëherë, pasi ekspertët nga 27 vendet anëtare duhet të përgatisin dokumente ligjore.

Vendimi dhe shpejtësia e marrëveshjes midis dy anëtarëve më të mëdhenj të BE sugjerojnë një politikë më të ashpër ndaj Moskës.

Në një deklaratë të përbashkët, ministrat e jashtëm francezë dhe gjermanë thanë se Rusia “nuk ka dhënë ndonjë shpjegim bindës dhe në këtë kontekst ata besojnë se nuk ka ndonjë shpjegim tjetër të mundshëm për helmimin e Navalny përveç përfshirjes dhe përgjegjësisë së Rusisë.”

Rusia i është nënshtruar regjimit të sanksioneve të BE-së që nga viti 2014 për shkak të aneksimit të Krimesë.

Diplomatët i kishin thënë më parë Reuters se Gjermania dhe Franca do të propozonin vendosjen e sanksioneve ndaj zyrtarëve të inteligjencës ushtarake ruse në një takim të ministrave të jashtëm të BE-së më 12 tetor.

“Duke nxjerrë përfundime nga këto fakte, Franca dhe Gjermania do të propozojnë sanksione shtesë për partnerët evropianë,” thanë të dy ministrat në një deklaratë të përbashkët.

“Propozimet do të synojnë individë të përgjegjshëm për krimin dhe shkeljen e normave ndërkombëtare, bazuar në funksionin e tyre zyrtar, si dhe njësinë ekonomike që mori pjesë në programin fillestar.”

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW) njoftoi të martën se gjurmët e fillestarit të helmit të nervit të ndaluar u gjetën në mostrat e gjakut të Alexei Navalny.

Analizat konfirmuan rezultatet e marra nga Gjermania ku Navalny u trajtua pasi u sëmur në një fluturim për në Siberi në 20 gusht.

Novicok është gjithashtu një helm nervor që përdoret për të helmuar ish-spiunin e dyfishtë Sergej Skripalj dhe vajzën e tij Julia në Britani të Madhe, në vitin 2018.

Related posts

Nuk kam vdekur! Udhëheqësi taleban shfaqet në TV për të mohuar zërat për shkëmbim zjarri në Pallatin Presidencial me rivalët e tij

Admin

Mbi një miliard njerëz janë vaksinuar plotësisht në Kinë

Admin

Një tërmet me fuqi shkatërruese prej 5.4 magnitudë godet Kinën, humbin jetën dy persona dhe dhjetëra tjerë lëndohen

Admin

Gjatë konferencës për media Joe Biden ia harron emrin kryeministrit australian, i referohet ndryshe

Admin

Në Francë suspendohen 3.000 punonjës shëndetësorë, nuk u vaksinuan kundër COVID-19

Admin

Dita e “unitetit serb” nxit shqetësime në Ballkan

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com