5.8 C
Skopje, NM
22/10/2021
DailyNews.mk
Ekonomi

Parashikimet e FMN-së rritin çmimet e naftës

Çmimet e naftës u rritën mbi 63 dollarë në tregjet ndërkombëtare të mërkurën, mbështetur nga vlerësimi i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) se stimulimi i qeverisë do të rritë fuqimisht rritjen ekonomike këtë vit.Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie naftë u rrit me 56 centë krahasuar me mbylljen e mëparshme, në 63.28 dollarë. Në tregun amerikan, një fuçi tregtohet me 46 centë më të larta, me 59.79 dollarë.

FMN njoftoi se shpenzimet e pashembullta të qeverisë në luftën kundër COVID-19 do të rrisin rritjen ekonomike të botës këtë vit në gjashtë për qind, që do të ishte rritja më e fortë që nga viti 1970.

“Optimizmi mbi perspektivën ekonomike globale ka përmirësuar disponimin në tregun e naftës së papërpunuar,” thanë analistët në ANZ Bank.Një rritje më e theksuar e çmimeve u pengua nga bisedimet e djeshme “konstruktive” midis Iranit dhe fuqive botërore dhe një marrëveshje mbi formimin e grupeve të punës që duhet të diskutojnë mundësitë e ringjalljes së marrëveshjes bërthamore të vitit 2015.

Kjo përfundimisht mund të rezultojë në heqjen e sanksioneve të SHBA-së mbi sektorin iranian të energjisë dhe rifillimin e eksporteve të naftës, dhe kështu një furnizim më të madh të tregut.

“Irani është rreziku më i madh për tregun e naftës në drejtim të furnizimit më të lartë”, shpjegon Stephen Brennock nga shtëpia e brokerimit PVM.

Inventarët e naftës bruto të SHBA ranë me 2.6 milionë fuçi javën e kaluar, por inventarët e benzinës u rritën 4.6 milionë fuçi dhe inventarët e distiluar 2.8 milionë fuçi, thanë tre burime të tregut, duke cituar Institutin Amerikan të Naftës Bruto. Naftës (API).

Të dhënat zyrtare do të lëshohen gjatë ditës. Veçmas, Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) njoftoi në faqen e saj të internetit këtë mëngjes se çmimi i një fuçie të shportës së referencës së anëtarëve të saj ishte 61.33 dollarë të martën, me 37 centë më pak se një ditë më parë tregtare.

Related posts

Do të shpallet një tender për REK Manastir, ofrohet pak thëngjill

Admin

LSM kërkon rritje të pagave përndryshe do të rritet varfëria

Admin

Banka Botërore: Rritja sivjet 4,6 për qind, inflacioni 2,4 për qind

Admin

Dusharm: Banka Popullore realizoi suksese të jashtëzakonshme në sferën e statistikës

Admin

Rimëkëmbja nga pandemia COVID-19, Banka Botërore: Kosova duhet të përqendrohet në krijimin e vendeve të punës

Admin

Gatishmëri mesatare tatimore, duhet të përmirësohet kapaciteti i administratës tatimore

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com