-1.2 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Bota

“Paralizohet” SHBA, stuhia e dëborës godet New Yorkun

Rajoni lindor i Shteteve të Bashkuara të Amerikës u përshkuan nga një stuhi e madhe bore, duke shkaktuar gjendje të jashtëzakonshme në disa shtete.

Deri 60 centimetra dëborë regjistruan të martën shtetet e Nju-Jorkut, Nju-Xhersit dhe Pensilvania.

Kushtet parashikohet se do të vazhdojnë po njësoj për disa ditë, ndërsa qytetarët po e shfrytëzojnë kohën për lojëra me fëmijët apo për shëtitje.

“Sot isha pushim dhe thashë të kënaqem pak me borën. Edhe qeni im po e kalon mirë, besoj.”

“E sotmja është ditë e mrekuellueshme. Rrallë kemi borë të tillë në Nju-Jork-Siti dhe Parku Qendror është ndër vendet më të bukura në botë për ta shijuar.”

“Nuk mbaj mend shumë ditë si këto në Nju-Jork, prandaj përfituam nga rasti për një shëtitje romantike. Parku është i qetë dhe thjesht magjik.”

Por me gjithë gëzimin qytetar, bora e dendur ka krijuar probleme në kohën kur vendit i duhet të përballet me një sfidë edhe më të madhe siç është pandemia.

Autoritetet njujorkeze informuan se kanë mbyllur disa qendra vaksinimi kundër koronavirusit dhe po hasin vështirësi në transportimin e dozave me automjet apo me avionë.

Në Nju-Jork dhe në 44 provinca më të vogla është shpallur gjendja e jashtëzakonshme dhe të moshuarit janë udhëzuar të mos dalin jashtë, ndërsa në Nju-Xhersi, guvernatori nxori urdhër për trenat dhe autobusët, për mbylljen e rrugëve dhe për evakuimin e banorëve të rrezikuar.

Related posts

EMA miratoi dozën e tretë të vaksinës Moderna

Admin

Miliona doreza të papastra dhe të përdorura nga Tajlanda janë futur në SHBA si për të reja

Admin

Pamje rrëqethëse nga droni në La Palma, destinacioni i preferuar turistik shkatërrohet nga zjarri dhe hiri i llavës

Admin

Putin urdhëron masa të reja për të luftuar koronavirusin

Admin

OKB: Gazrat serrë shënuan rekord në vitin 2020

Admin

Dhjetë vjet burgim për ish-pjesëtaren gjermane të Shtetit Islamik

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com