30 C
Los Angeles
August 8, 2022
DailyNews – MK
Kuriozitete

Paralajmërimi i fortë nga astronautët: Asteroidë gjigantë i janë drejtuar tokës, ja ku ishin fshehur

Astronomët kanë paralajmëruar se disa asteroidë, të fshehur pas diellit, i janë drejtuar planetit tonë.

Pavarësisht se EARTH ka shumë teleskopë që monitorojnë hapësirën, dhe mbajnë nën vëmendje të gjithë asteroidët që mund t’i drejtohen planetit tonë dhe mund ta rrezikojnë atë, astronomët kanë ngritur alarmin, pasi disa prej shkëmbinjve qiellorë nuk mund të kapen nga teleskopët pasi fshihen pas shkëlqimit të diellit.

Sipas asaj që shkruan “The Sun”, kohët e fundit janë vëzhguar disa objekte qiellore që i janë afruar Tokës, mes tyre dhe asteroidë.

“Studimet e asteroideve në përgjithësi funksionojnë natën, kryesisht duke gjetur objekte përtej orbitës së Tokës,” paralajmëroi profesori Scott Shepard në revistën Science.

“Kjo krijon një pikë të verbër sepse shumë objekte afër Tokës (NEO) mund të fshihen në brendësi të dritës së diellit në orbitën e Tokës.

“Vrojtimet e reja teleskopike po përballen me shkëlqimin e Diellit dhe po kërkojnë asteroidë drejt Diellit gjatë muzgut.

“Këto sondazhe kanë gjetur shumë asteroidë të pazbuluar më parë në brendësi të Tokës.”

Midis tyre është asteroidi i parë me një orbitë të brendshme në Venus. Dhe ka një tjetër me periudhën më të shkurtër orbitale të njohur rreth diellit.

Related posts

Bombardier prezanton Global 8000, aeroplanin komercial më të shpejtë në botë

admin

Si të kuroni 5 probleme me gjethen e dafinës

admin

A ka patur dinosaur në Europë?

admin