23.8 C
Skopje, NM
19/09/2021
DailyNews.mk
Bota

Papa Francesku vizitë në Hungari: Pamundësoni shpërthimet e urrejtjes

Pamundësoni shpërthimet e urrejtjes, tha papa Françesku në Budapest, faza e parë e një udhëtimi papal që gjithashtu do ta çojë edhe në Sllovaki.

Një avion i Alitalia-s me papën në bord u ul në aeroportin e kryeqytetit hungarez, ku Ati i Shenjtë u prit nga zëvendëskryeministri Zsolt Semjen. Më pas ai u takua, në Muzeun e Arteve të Bukura në Budapest, me kryeministrin Viktor Orban dhe presidentin e Republikës së Hungarisë, Janos Ader.

Pamundësoni shpërthimet e urrejtjes, tha papa në takimin me liderët hungarezë.

Të angazhohemi për të promovuar së bashku vëllazërinë, në mënyrë që shpërthimet e urrejtjes që duan ta shkatërrojnë atë të mos mbizotërojnë. Unë mendoj për kërcënimin e antisemitizmit, i cili ende endet në Evropë dhe gjetkë. Është një siguresë që duhet të hiqet, theksoi papa.

Related posts

OBSh kontribut në forcimin e ndërsjelltë politik në ruajtje të sigurisë dhe stabilitetit dhe marrjen e përgjegjësive ndërkombëtare

Admin

E rëndë: 15-vjeçari vret prindërit dhe motrën e vogël, më pas poston fotot në rrjetet sociale

Admin

Shpërthime në Afganistan/ Të paktën 2 të vdekur, mbi 19 të plagosur

Admin

Shtëpia e Bardhë reagon pasi Franca tërheq ambasadorët

Admin

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Admin

Protesta kundër izolimit në Australi, mijëra njerëz përplasen me policinë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com