15.8 C
Skopje, NM
13/06/2021
DailyNews.mk
Шоубиз

Оскаровецот Џеф Бриџис откри дека има рак

Американскиот актер и добитник на Оскар Џеф Бриџис откри дека има рак на лимфните жлезди, но дека неговата прогноза е добра.

Потсетувајќи се на познатата улога од филмот „Големиот Лебовски“, тој во твит напиша дека започнува терапија против сериозна болест.

Лимфомата е облик на рак кој ги напаѓа лимфните жлезди – дел од организмот што се бори против микробите.

70-годишниот Бриџис е добитник на Оскар за најдобра машка улога во 2010 година, за улогата на пејач алкохоличар во „Лудo срце“ (Crazy Hearth).

Познат е и по улогите во филмовите „The Last Picture Show, The Contender“ и „Starman“, како и по култниот филм „Големиот Лебовски“ од 1998 година, во кој ја игра безделничар од Лос Анџелес.
Во интервју за Би-би-си во 2016 година Бриџис изјавил: „Навистина се обидувам да не снимам филмови. Се обидувам да не глумам, бидејќи има многу други работи што сакам да ги правам, да речеме свирење на гитара. Еднаш кога ќе се обврзате, многу сте зафатени, па затоа се обидувам да не го сторам тоа“.

Related posts

Марија Шарапова се сврши со британскиот милионер Александар Гилкс

Lea Musliju

Џорџ Клуни вели дека Том Круз не претерал со реакцијата за прекршување на Ковид протоколите

Lea Musliju

Џенифер Лопез со настап на Новогодишната вечер

Lea Musliju

Карди Би носи долна облека во видео за 29. роденден на сопругот Офсет

Lea Musliju

Ријана го промовира новиот производ од брендот „Фенти бјути“

Lea Musliju

Џорџ Клуни: Ова беше грозна година, но ќе излеземе посилни и подобри

Lea Musliju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More