21.7 C
Skopje, NM
24/06/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Орбан го задржа двотретинското мнозинство во Парламентот

Унгарската опозиција вчера не успеаја да го намали двотретинското мнозинство што Виктор Орбан го има во Парламентот откако неговата кандидатка победи на делумните парламентарни избори, покажуваат првичните резултати.

Владејачката партија Фидес на вчершните избори ја задржа власта во шестиот округ Борсод, источна Унгарија, а нејзината кандидатка Софија Конч победи со 51 отсто гласови, додека заедничкиот кандидат на опозицијата Ласло Биро доби 46 проценти од гласовите.

Со тоа Фидес задржа 133 од 199 пратеници во унгарскиот Парламент.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More