23.8 C
Skopje, NM
27/07/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Свет mk

Оливер Вархеји е во самоизолација

Европскиот комесар за соседска политика и проширување Оливер Вархеjи е во самоизолација откако е информиран дека член на неговиот тим има корона вирус .

“Јас сум информиран дека член на мојот тим е позитивен на КОВИД-19. До новите резултати од тестот, членовите на тимот и јас ќе се самоизолираме според упатствата и ќе работиме од далечина. Се чувствувам добро и немам никакви симптоми, а моите тестови минатата недела беа негативни “, твитна Вархели.

Прес-службата на Европската комисија (ЕК) одби да потврди дали членот на кабинетот на Оливер Вархелји, кој е позитивен на КОВИД-19, бил во делегацијата со Европскиот комесар за време на неговата посета на регионот минатата недела. „Се надевам дека ќе разберете, но не сме во можност да обезбедиме информации за службените лица“, рече кратко прес-службата на прашање од Радио Слободна Европа.

Минатата недела, Вархеји ги посети сите земји во регионот и им го предаде годишниот извештај за напредокот на локалните лидери во секоја земја од Западен Балкан.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More