18.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Од коронавирус починале 800 лица во Македонија од почетокот на пандемијата

Бројот на починати од коронавирус во Македонија достигна 800 лица, откако вчера беа потврдени уште 3 смртни случаи. Последните тројца пациенти се починати во болнички услови и станува збор за лица на 48, 78 и 68-годишна возраст.

Според податоците, вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21.193, а бројката на оздравени пациенти е 16.397.

Во моментот бројот на активни случаи изнесува 3.996, од кои 1.802 во Скопје, 260 во Струмица, 222 во Тетово, Кочани -213, и по над 100 заразени во Куманово, Прилеп, Штип и Делчево. Во Скопје најмногу заразени има во Аеродром (338), Центар (328) и Карпош (317)

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com