23.8 C
Skopje, NM
27/07/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Нов Зеланд го победи и вториот бран на епидемијата

Премиерката на Нов Зеланд, Јасинда Ардерн, објави укинување на мерките воведени во Окланд за борба против вториот бран на епидемијата на коронавирус.

Таа рече дека нејзината земја повторно го победила вирусот.

Нов Зеланд целосно го запре првиот бран на коронавирус благодарение на строгите мерки и таа земја забележа серија од 102 дена без новозаразени лица.

Сепак, новo жариште на вирусот беше откриено во август во најголемиот град во Нов Зеланд, што ги принуди властите повторно да воведат строги мерки за целосно затворање на еден и пол милиони жители на Окланд, кои траеја три недели, до почетокот на септември.

После тоа, во тој град на северот на земјата не беше забележан нов случај на коронавирус 12 дена, а премиерката Ардерн потврди дека епидемијата сега е под контрола, поздравувајќи ги жителите кои мораа да издржат нов карантин.

„Жителите на Окланд и на Нов Зеланд се држат до планот што досега успеваше двапати. И тие повторно го поразија вирусот”, рече премиерката.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More