18.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Њујорк воведува казни за тие што нема да носат маски

Њујорк ќе воведе казни за сите кои нема да носат маски, се додека бројот на позитивни случаи се качува над 3 проценти, рекол градоначалникот Бил де Бласио.

Освен Њујорк, 28 други држави забележале зголемување на бројот на заразени во последните две недели и пораст на хоспитаслизирани поради Ковид-19 во неколку држави во Средниот запад.

Њујоркшките полицајци прво ќе понудат бесплатни маски на оние кои ќе ги видат без маски во јавност. Ако ги одбијат маските, ќе добијат казна, рекол Де Бласио.

„ Не сакаме да ги казнуваме луѓето, но ако мораме, ќе казнуваме“ рекол тој.

Казните, кои ќе бидат до 1000 долари, ќе ги спроведуваат градската полиција и здравствените власти.

Слична уредба воведе државната управа на градскиот превоз според која патниците кои одбиваат да носат маска во јавен превоз плаќаат казна од 50 долари.

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com