15.8 C
Skopje, NM
27/10/2021
DailyNews.mk
Sport-al

Njofton Gjykata e Lartë e Drejtësisë: Bartomeu lirohet me kusht

Ish presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu dhe ish këshilluesi i tij, Jaume Masferrer janë liruar me kusht pasi kaluan një natë në paraburgim.

Kjo ndodhi pas një seri arrestimesh që ndodhen dje me akuzat në skandalin ‘Barcagate’.

Sot (e martë) në mëngjes, sekreti i procedurave përmbledhëse është hequr gjithashtu dhe sapo të dy të hetuarit të kenë studiuar çështjen, ata do të dëshmojnë para gjykatësit.

“Gjykata hetimore e Barcelonës 13, brenda një çështje të hapur në maj të vitit 2020 për krime të administratës jobesnike dhe korrupsionit në biznes, ka marrë sot deklarata nga ish-drejtuesit e FC Barcelona Josep M . Bartomeu dhe Jaume Masferrer, si persona të hetuar”.

“Të dy nën hetim, të cilët janë sjellë para gjykatës sot, kanë thirrur të drejtën e tyre për të mos dëshmuar dhe gjykatësi ka rënë dakord t’i lirojë me kusht”.

“Çështja, për të cilën është hequr sekreti i procedurave të shkurtuara, mbetet e hapur”, njoftoi Gjykata e Lartë e Drejtësisë së Katalunisë (TSJC).

Bartomeu dhe Masferrer u arrestuan të hënën së bashku me drejtorin e Barcelonës, Oscar Grau dhe Roman Gomez Punti, kreu i shërbimeve juridike të klubit, nga njësia e krimeve ekonomike në Mossos d’Esquadra.

Kjo është për shkak të akuzave për fonde të devijuara për të paguar ndërmarrjet e punësuara për të diskredituar lojtarët dhe njerëzit që ishin kritikë ndaj bordit të ish-presidentit. Mossos d’Esquadra gjithashtu sekuestroi dokumente në pesë kërkimet që ata kryen. Ndër zonat e analizuara ishin Camp Nou dhe shtëpia e Bartomeu.

Related posts

Marotta: Pogba ka sjellë përfitimin më të madh që ka parë ndonjëherë futbolli

Admin

Megjithatë, Deschamps do vazhdojë në krye të Francës

Admin

ZYRTARE: Nuno Espirito Santo emërohet menaxher i Tottenhamit

Admin

Henbollistja Donita Lajqi: Jam shumë e lumtur ta përfaqësoj Kosovën

Admin

Vazhdojnë me përgatitjet intensive para grave evropiane

Admin

Unitedi dhe Dortmundi kanë marrëveshje për Sanchon, pas ekzaminimeve mjekësore do të nënshkruajë kontratë pesëvjeçare

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com