13 C
Los Angeles
December 3, 2021
DailyNews – MK
Bota

Një person u përpoq t’ia vë zjarrin një xhamie në Gjermani

Një person u përpoq të premten t’ia vë zjarrin një xhamie në qytetin Koln të Gjermanisë, sipas një deklarate nga policia.

Sipas medieve të huaja, rojet e sigurisë e panë të dyshuarin jashtë Xhamisë Qendrore të Kolnit teksa po derdhte një lëng.

I dyshuari thuhet se ka ikur në këmbë pasi ishte vërejtur duke lënë kështu mbrapa biçikletën e tij me një bidon me benzinë dhe disa çakmakë.

Policia bëri thirrje për dëshmitarë dhe tha se filmimet e kamerave do të përdoren për të identifikuar të dyshuarin.

Një vend me mbi 82 milionë banorë, Gjermania ka popullsinë e dytë më të madhe myslimane në Evropën Perëndimore pas Francës. Në mesin e afro 5 milionë myslimanëve të vendit, 3 milionë janë me origjinë turke.

Related posts

Britania e Madhe javën e ardhshme fillon me vaksinim kundër koronavirusit

admin

Japonia dhe Kina bien dakord për të rifilluar udhëtimet e biznesit

admin

Mosmarrëveshje në det të hapur mes Italisë dhe Libisë

admin