5.8 C
Skopje, NM
22/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Një nga shtetet që ka vaksinuar më shumë, Serbia hyn në karantinë të rreptë

Qeveria serbe ka vendosur që të fusë në karantinë vendin, pasi numri i të infektuarve është rritur ndjeshëm. Mediat vendase kanë raportuar se duke filluar nga e mërkura do të ketë bllokim të lëvizjes së lire deri të hënën.

Për këtë, kryeministrja, Ana Brnabiç, theksoi se Shtabi Emergjent ka vendosur që të vendosë masa më të ashpra kufizimi anti Covid duke filluar nga disa e nesërme vetëm dyqanet ushqimore, farmacitë, pikat e karburantit do të funksionojnë.

Sipas Bërnabiçit, masat janë të rrepta, por ato do të jenë në fuqi për pesë ditë, edhe pse pjesa mjekësore e Shtabit Emergjent kishte kërkuar që ato të ishin të paktën 14 ditë.

“Nëse ato do të shtyhen nga e hëna e ardhshme varet nga të gjithë ne. Unë apeloj për disiplinë maksimale, për të kuptuar situatën e sektorit tonë shëndetësor dhe punonjësve shëndetësorë të cilët kanë punuar në rrethana jashtëzakonisht të vështira për një vit, të përpiqen t’i ndihmojnë ata dhe të përpiqen t’i mbrojnë ata dhe familjet e tyre nëse disa prej nesh nuk kanë tashmë mirëkuptim të mjaftueshëm. për të mbrojtur veten dhe familjet e tyre”, ka thënë Brnabiç.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com