15.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Life Style

Një bimë prej pelushi që do të dekorojë çdo enterier

Njihuni me Brazilian Edelweiss, një bimë nga familja e bimëve të shijshme

Tani, pse është interesante për ne?

Për shkak të gjetheve të argjendta, të cilat duken sikur janë prej pelushi, transmeton Telegrafi.

Bima mund të rritet deri në 15 cm në lartësi dhe 10 cm në gjerësi. Ajo ka lule të bukura ngjyrë rozë që do të shfaqen në të në fund të pranverës dhe në fillim të verës, dhe atëherë ajo është në të vërtetë më e bukura.

Pas kësaj, gjethet dhe lulet bien dhe kjo bimë pushon për disa muaj, dhe pastaj fillon të lulëzojë përsëri. Kujdesuni që dheu të jetë gjithmonë e lagësht, por jo i mbytur në ujë dhe mbajeni në një vend gjysmë të errët.

Fletët ngjyrë argjendi prej pelushi janë ato që tërheqin, por edhe që nuk kërkon shumë për t’u mirëmbajtur.

Meqenëse i përket familjes së bimëve të shijshme, kujdesuni që të mos ujisni gjethet, por vetëm dheun.

Related posts

A mund t’i ngjyrosni ose zbardhni flokët gjatë shtatzënisë?

Admin

Fati yt/ Horoskopi, 28 shtator 2021

Admin

Zgjidhni qiellin që ju pëlqen më shumë për të njohur më mirë veten

Admin

Modelja do të marr dëmshpërblim mbi 230 mijë euro, shkak prerja e keqe e flokëve

Admin

Shenjat më mbrojtëse të zodiakut, sipas një astrologu

Admin

Veshjet e përzgjedhura për këtë javë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com