33.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Nisin bisedimet për formimin e qeverisë së Malit të Zi: Cilët resore i dëshiron Dritan Abazoviq

Deri të dielën, sipas planit të mandatuarit për kryeministër të ri të Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, palët duhet të paraqesin emra për pozicionet në Qeveri, ndërsa marrëveshja përfundimtare mbi programin dhe zgjedhjen e ministrave është planifikuar deri më 30 tetor.

Koalicioni “Bardh e Zi”, i udhëhequr nga lideri i Lëvizjes Qytetare – URA, Dritan Abazoviq, siç ka mësuar televizioni vijesti, do të propozojë personel për sektorin e sigurisë që bashkëpunon me NATO-n.

Ata pretendojnë se kanë mbështetjen e bashkësisë ndërkombëtare për këtë, si një parti që është e orientuar qartësisht Euro-Atlantike, transmeton Telegrafi.

Këto përfshijnë departamentet e mbrojtjes, punët e brendshme dhe të jashtme si dhe drejtësinë.

Sipas televizionit, Krivokapiq dhe Abazoviq, bien dakord që Drejtoria e Policisë dhe Agjencia e Sigurisë Kombëtare (ANB) të drejtohen nga profesionistë.

Ndryshe, partitë e tjera parlamentare që kanë krijuar koalicionin fitues kanë kërkuar hise në qeverinë e re.

Related posts

Osmani për aksidentin në Kroaci: Lajm tragjik e i rëndë për vendin tonë

Admin

Tragjedia në Kroaci, reagon Kurti: Lutemi për sa më pak viktima, jemi pranë familjarëve

Admin

Konjufca pas aksidentit në Kroaci: Lutemi të ketë sa më pak viktima

Admin

Kryeministri kroat, Plenkoviq konfirmon vdekjen e 10 personave në aksidentin tragjik: Jemi me Kosovën në këtë ditë të trishtuar

Admin

Pas aksidentit tragjik, ministri kroat Radman telefonon ministren Gërvalla

Admin

Aksidenti tragjik në Kroaci, Pacolli u shpreh ngushëllime familjarëve të të vdekurve

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More