30.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Maqedoni

Nimetz: Marrëveshja e Prespës ishte kompromis i mirë për Maqedoninë e Veriut

Athinë, 17 korrik – Ish-ndërmjetësuesi për kontestin me emrin, Matthew Nimetz në intervistë për Kanal 5 tha se Marrëveshja e Prespës ishte kompromis dhe se përveç emrin Maqedoni ka edhe pjesën gjeografike.

“Ishte zgjidhje fer, mendoj se ishte zgjidhje e mirë. Ishte kompromis dhe kur ka kompromis, gjithmonë duhet të jepet diçka për të marrë. Mendoj se emri Maqedonia e Veriut është i mirë, ishte kompromis dhe është emër i shkëlqyer. E ka Maqedoninë në zemër të emrit, dhe veriu është fer për parashtresë korrekte që e përshkruan gjeografinë”, tha Nimetz.

Ai shtoi se marrëveshja e përforcon të drejtën që të jesh maqedonas dhe se gjuha maqedonase është e pranuar sipas marrëveshjes.

E rëndësishme për Nimetz ishte se edhe pse Qeveria e Alexis Tsipras ra, Qeveria e Mitsotakis edhe pse ka kundërshtuar në Kuvend, ka zbatuar marrëveshjen.

Related posts

Një autobus i Kosovës është përmbysur afër Sllavonski Brod, dhjetë perona kanë humbur jetën

Admin

Në vendkalimet kufitare Tabanoc dhe Bogorodicë pritet deri 45 minuta

Admin

Promovimi i aktiviteteve verore në natyrë në Qendrën e skijimit “Kodra e Diellit”

Admin

Taksë për ruajtjen e bletëve në Maqedoni

Admin

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Admin

Në Vranjë janë vaksinuar 12 mijë shtetas të Maqedonisë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More