9.8 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Përzgjedhjе nga redaktori Rajoni

Në Sofje do të ndërtohet një Qendër Bioteknologjike

Bashkia e Sofjes, “Sofa Tech Park” dhe “Cluster-i biotekologjik dhe shëndetësor Bullgaria” nënshkruan një memorandum për bashkëpunim dhe krijimin e qendrës së parë bioteknologjike. Në Sofje po vëzhgohet rritje e sartupeve në fushën e mjekësisë dhe bioteknologjive, si dhe të qendrave të zhvillimit.

Qendra bioteknologjike do të jetë një zonë, ku shkencëtarë të rinj, sipërmarrës dhe studentë do të gjejnë një vend të përshtatshëm, i cili do ta përkrahë fillimin dhe zhvillimin e biznesit të tyre.

Ndërtimi i qendrës do ta vendosë Sofjen në hartën ndërkombëtare të bioteknologjive dhe shkencave të jetës, si një vend i përshtatshëm për shkencë dhe investime në zhvillimin e teknologjive shëndetësore, transmetoi BTA.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com