18.8 C
Skopje, NM
16/06/2021
DailyNews.mk
Bota

Në San Francisko, më shumë njerëz vdiqën nga përdorimi i drogës sesa nga COVID-19

Mediat e huaja shkruajnë se në San Francisko të SHBA-ve shumë njerëz vdisnin në rrugë, duke jetuar në apartamente të vetmuar apo në vende të tjera publike.

Shumë vdekje në San Francisko kanë ardhur si pasojë e mbidozës së drogave që janë rritur në të gjithë SHBA-në gjatë pandemisë së koronavirusit.

Mirëpo, në San Francisko, shifrat e vdekjeve për shkak të përdorimit të drogave “u rritën në qiell”, duke marrë 713 jetë vitin e kaluar, më shumë se dyfishi i 257 personave atje që vdiqën nga virusi në vitin 2020.

Një studiues zbuloi se San Francisco – ku mbidozat janë më shumë se trefishuar që nga viti 2017 – ka më shumë mbidozë për frymë sesa çdo qytet i madh në Uest Coast.Vdekjet nga droga në San Francisco, rreth dy në ditë, vlerësohet se rrjedhin nga një kaplim i dëshpërimit.

Fentanili, shumë më i fuqishëm se heroina, ka gjetur vend në mesin e mijëra banorëve të pastrehë të qytetit, të cilët kanë vdekur nga mbidozimet në një numër të madh.

Për zyrtarët në San Francisko, që janë krenuar me trajtimin e urgjencave shëndetësore, nga H.I.V. katër dekada më parë tek Covid-19 sot, epidemia e vdekjeve nga mbidozimi ka qenë njëkohësisht përulëse dhe alarmante.

Related posts

Merr fund paqja në Gaza

NEFAIL EMINI

Sulmet kibernetike do të jenë temë në takimin mes presidentëve Biden dhe Putin

NEFAIL EMINI

SHBA-ja dhe BE-ja do të bashkëpunojnë edhe më shumë në Ballkanin Perëndimor

NEFAIL EMINI

“Nuk ka iluzione” për takimin Biden-Putin

NEFAIL EMINI

Editorial/ Çfarë pasoja mund të shkaktojë kanali i ri ujor i Stambollit?

NEFAIL EMINI

Fillon në Bruksel samiti SHBA-BE

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More