DailyNews.mk
Избор од уредникот Свет mk

Не престануваат гранатирањата во Нагорно-Карабах

Веќе 13-ти ден трае војната на Кавказ. Вчера беше гранатирана црквата Свети Спас во градот Шуши во Нагорно-Карабах, а борбите не престануваат ни денеска.

Рускиот претседател Владимир Путин разговараше со членови на Советот за безбедност за судирите во Нагорно-Карабах.

Азербејџан и Ерменија го потврдија своето учество во консултациите во Москва, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија.

„Баку и Јеревен го потврдија своето учество во консултациите во Москва. Во тек се активни подготовки”, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

Ерменската амбасада во Москва објави дека шефот на дипломатијата на нивната земја, Зограб Мнакаканијан, ќе пристигне во Русија во текот на денот.

Вчера Кремљ објави дека претседателот на Русија, Владимир Путин, ги поканил шефовите на дипломатиите на Азербејџан и Ерменија во Москва.

Министерството за одбрана на Ерменија ги отфрли наводите на Азербејџан за повлекување на војската во Мингехур и Абџибад како обични гласини.

Бројот на ранети азербејџански цивили во судирите со Ерменија околу Нагорно-Карабах достигна 164, додека 31 човек го загубил животот, соопшти канцеларијата на генералниот обвинител на Азербејџан.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More