9.8 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Maqedoni Përzgjedhjе nga redaktori

Në listën zgjedhore të Bullgarisë, ka mijëra maqedonas të cilët “jetojnë” në të njejtën adresë

Në listën zgjedhore në zonën më të banuar në Bullgari, ka rreth 1000 të huaj dhe 45,752 persona prej të cilëve shumica janë maqedonas. Të gjithë ata të huaj janë regjistruar në të njejtën adresë: rruga “Lege” nr 6 në Sofje, ku gjendet dhe administrata e rajonit “Sredec”, njofton BGNES, transmeton Zhurnal.

“Sipas ligjit, të gjithë personat që kanë marë nënshtetësi bullgare, e jetojnë jashtë vendit, marin adresë të përhershme në ndërtesën e administratës së rajonit”, sqaron kryetari i “Sredec”, Trajço Trajkov.

Sipas tij, ditët e fundit numri i këtyre personave ka arritur mbi 82 mijë. Ai thotë se shpesh herë i sheh njerëzit që vijnë për shërbime administrative, por fletvotimet, siç ka qenë gjithnjë deri tani, kanë ngelur të pashfrytëzueshme.

Numri më i madh i personave në listë janë me mbiemra maqedonase të cilët kanë marë nënshtetësi bullgare në bazë të dëshmisë për prejardhje bullgare.//Zhurnal.mk

Related posts

Maqedoni, do të vlejnë fletëvotimet që nuk do të kenë vulë

Admin

Seanca e 115 e Qeverisë, ja vendimet

Admin

Istrefi: Prioritet i parë do te jetë zgjidhja e kaosit urbanistik në Strugë

Admin

Maqedoni, nga nëntori do të kërkohet doza e dytë për hyrje në kafene

Admin

Ahmeti: Më 31 tetor duke votuar për Nevzat Bejtën hapim një kapitull të ri suksesi

Admin

Ndërmerren masa kundër mësimdhënësit i cili ushtroi dhunë në një shkollë në Butell të Shkupit

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com